Kira Kontratı Örneği

Kira Kontratı Örneği

Kira Kontratı Nasıl Olmalıdır?
 
Gayrimenkulünüzü kiraya verirken mutlaka kira kontratı düzenlemeyi unutmayın. Birçok kişinin kira kontratı düzenlemediğinden dolayı kiracısıyla veya gayrimenkul sahibiyle kavga ettiğini unutmayın.
 
Kira kontratı hukuki açıdan çok gerekli bir sözleşme olup, dikkatlice doldurulup taraflar tarafından okunup imzalanması gerekmektedir.
 
Kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar!
 
Gayrimenkul kiralamalarında yapılacak sözleşmeler, işyeri ve daire kiralamalarında farklılık gösteriyor. Her iki kiralama işleminde de kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

Dikkat edilmesi gerekenlerin başında, gayrimenkul cinsinin ne olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Eğer kiralanan bir konut ise "Daire" şeklinde; bir işyeri ise "Mağaza" şeklinde belirtilmesi gerekiyor.

Kira kontratının imzalandığı tarihin unutulmaması; kiranın başladığı tarih ve eğer süreli bir sözleşme ise, ne zaman son bulacağı gibi hususların net olarka belirtilmesi gerekiyor. Böyle net bir şekilde belirtilen maddeler, ileride çıkabilecek problemlerin önüne geçiyor.

Kira sözleşmesi imzalanırken, ödenen nakit paranın sözleşmede belirtilmesi gerekiyor. Böylece ne zaman ne kadar para verildiği de kayda alınmış oluyor.

Gayrimenkul tesliminde; gayrimenkulün ve gayrimenkulde yer alan demirbaşların o anki durumlarının da sözleşmeye kaydedilmesi gerekiyor. Kira sözleşmesinin bitmesi halinde, kiracıdan gayrimenkulü aldığı gibi bırakması talep edilebiliyor.

Varsa kefile ilişkin bilgilerin de kira sözleşmesinde belirtilmesi gerekiyor.
 
Zorunlu olmamakla birlikte; eğer ümkünse kira sözleşmesinin noter huzurunda imzalanması gerekiyor. Böylece kira sözleşmesi resmi olarak kayıt altında tutulmuş oluyor. Noterde yapılmıyorsa; bir şahit huzurunda imzalanması iki taraf için de fayda teşkil ediyor.
hazır emlak sitesi